grafika

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Jaki komputer mam wybrać?

         Bardzo często otrzymujemy informację od naszych klientów jaki komputer polecamy i jaki będzie dla nich najbardziej optymalny pod względem ceny i wydajności. Każdy ma swoje potrzeby, a każdy popyt generuje podaż, dlatego u nas na pewno zawsze znajdą Państwo coś dla siebie. Jednak ludzie potrzebują różnego rodzaju sprzętu więc producenci tworzą co raz to nowe urządzenia za którymi ciężko nadążyć i koniec końców kupno laptopa które miało okazać się błahostką okazało się sporym problemem.

Dlatego wyszliśmy na przeciw naszym klientom i jakiś czas temu uruchomiliśmy czat na stronie internetowej, gdzie zawsze mogą Państwo uzyskać potrzebne informacje i fachowe doradztwo. Jednak nadal uważamy, że to za mało i chcemy wam pomóc jeszcze bardziej. Dlatego stworzyliśmy poradnik komputerowy, który mamy nadzieję, przybliży wam zagadnienia związane ze światem IT, które następnie pomogą wam przy wyborze odpowiedniego komputera. Zapraszamy do lektury.

Wybór odpowiedniego procesora

Procesory tak samo jak wiele innych podzespołów posiadają bardzo szeroki wybór i ciężko jest wybrać ten odpowiedni. Jaki procesor wybrać to zaraz będzie dla was jasne i klarowne, a jest to o tyle ważne że odpowiedni wybór tego osprzętu znacząco wpłynie na waszą pracę z komputerem. Od czasu kiedy firma intel wypuściła na rynek procesory niskonapięciowe, to nie tylko ważna jest jego moc obliczeniowa, ale i energooszczędność. Firmy procesorów dzielą się na dwa flagowe koncerny Intel i AMD. Ciężko znaleźć komputer z innym procesorem niż produkowanym przez jakaś z tych dwóch firm. Dlatego też opiszemy dwóch największych, od lat ze sobą konkurujących producentów procesorów.

Procesory firmy intelProcesory intelZacznijmy od producenta procesorów tego bardziej popularnego czyli Intel. Najpopularniejsze modele procesorów tej marki zostały załączone na powyższym zdjęciu. Jak to interpretować?Procesor intel i3: to klasa procesorów które są umieszczane głównie w komputerach użytku domowego i biurowego. Rzadko można je znaleźć w komputerach do gier, ze względu na najniższą wydajność z trzech powyższych modeli.Procesor intel i5: te modele charakteryzują się wysoką wydajnością i stosunkowo dobrą ceną. Te układy bardzo często stosowane są w laptopach do gier, ponieważ ich moc obliczeniowa jest wystarczająco wysoka, aby większość gier płynnie działała. Procesory te dzielą się na dwu(starsze modele) i czterordzeniowe(nowe modele).Procesor intel i7: Jest to układ dla wymagających użytkowników. Posiadają bardzo dużą moc obliczeniową i stosowane są w najlepszych komputerach. Ten procesor posiada minimum 4 rdzenie i bardzo wysokiej mocy co stawia go na drugim miejscy w tabeli procesorów intel.Procesor intel i9: Są to najnowsze układy firmy intel, cechujące się ekstremalną wydajnością i przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników obsługujących zaawansowane aplikacje, które potrzebują takiej mocy obliczeniowej. Co raz częściej można je spotkać w laptopach, jednak nadal ich występowanie w tego rodzaju sprzętach jest dość niskie ze względu na bardzo wysoką cenę.

Procesory do użytku domowego i biurowegoFirma intel oferuje jeszcze dwa procesory takie jak intel pentium i intel celeron, które montowane są głównie w laptopach do użytku domowego i biurowego. Obydwa te procesory nie różnią się prawie niczym. Są mało wydajne i nie nadają się do gier komputerowych. Gry które można na nich włączyć to gry starszego typu nie posiadające świetnej oprawy graficznej i zaawansowanych funkcji.

intel celeronintel pentiumOznaczenia procesorów Intel core

Oznaczenia procesorów intel coreW nazwie procesora, obok cyfr, znaleźć mogą się także symbole, które zdradzają jego profil. Są one bardzo ważne i często ważniejsze nawet od opisanych wcześniej cyfr. Co oznaczają?

 • S – niski pobór mocy,
 • T – bardzo niski pobór mocy (są to zazwyczaj modele na komputery stacjonarne),
 • Y – bardzo niski pobór mocy (w przypadku procesorów mobilnych),
 • U – ultra niski pobór mocy,
 • F - wymaga oddzielnej karty graficznej,
 • G - zintegrowana karta graficzna,
 • H - zintegrowana karta graficzna (wysokiej jakośći),
 • HK - zintegrowana karta graficzna (wysokiej jakośći, odblokowany),
 • HQ - zintegrowana karta graficzna (wysokiej jakośći, 4 rdzenie),
 • Q – wielordzeniowość,
 • XM– najwyższa wydajność,
 • K –odblokowany mnożnik (procesor może być podkręcany),
 • M – procesory mobilne

Generacje procesorów Intel Core

Co to jest generacja procesora

Generacji i oznaczeń procesorów jest na prawdę wiele i idzie się zgubić w natłoku tych wszystkich cyfr i symboli. Wszystkiemu można zaradzić dokładnie analizując po kolei każdą cyfrę i symbol. Zobrazujemy to na przykładzie procesora klasy i3-3570. Nazwa producenta i określenie serii (i5) omówiliśmy już wyżej. Teraz przejdziemy dalej i wyjaśnimy znaczenie pierwszej cyfry, czyli 3. Jest to określenie generacji procesora. Na podstawie tej informacji łatwo dojść do wniosku, że im wyższa generacja tym wydajniejszy procesor. Teraz kolej na cyfrę drugą i trzecią, w tym przypadku 5 i 7. Cyfra druga określa numer serii pod kątem wydajności, a cyfra trzecia wydajność konkretnego modelu. Dobrze byłoby wiec, aby była jak najwyższa. Czwarta cyfra (0) oznacza natomiast poziom pobieranej przez układ energii. Cyfra 0 określa pewien standard pod tym względem, cyfra 9 wskazuje na procesory z obniżoną oszczędnością energii, a 7 na modele najoszczędniejsze.

 • i3-3470 – procesor trzeciej generacji,
 • i3-4570 – procesor czwartej generacji,
 • i3-5500 – procesor piątej generacji,
 • i3-6500 – procesor szóstej generacji.
 • i3-7500 - procesor siódmej generacji,
 • i3-8500 – procesor ósmej generacji,
 • i3-9500 – procesor dziewiątej generacji,

Mikro architektury i rodziny procesorów

Procesory Intel core dzielą się również na pewne nazwy "mikro architektury" procesorów. Więc czasami możemy się spotkać z określeniem, że dany procesor jest z rodziny Ivy Bridge lub Haswell. Tak określane są poszczególne generacje laptopów. Przy wyborze komputera nie musimy się tym za nadto przejmować ponieważ nie ma to znaczenia jeśli wiemy jak czytać cyfry i symbole procesora.

 • Ivy Bridge – swoją premierę miał w 2012 roku i został przedstawiony jako następca starszej architektury Sandy Bridge. Największą zmianą okazało się wykorzystanie procesu technologicznego opartego na długości równej 22 nanometrów. Spowodowało to wzrost wydajności od kilku do kilkudziesięciu procent, mniejszy pobór energii, a także wsparcie takich standardów jak: DirectX 11, Open GL 3.1, Open CL 1.1, PCI Express 3.0 czy obsługi do trzech wyświetlaczy,
 • Haswell – procesory te powstały w 2013 roku i do dziś są chętnie wybierane przez użytkowników, ponieważ cechują się małą awaryjnością i dobrą wydajnością. Są to procesory, które zostały wyprodukowane w procesie technologicznym 22nm. Architektura charakteryzuje się mechanizmem oszczędzania energii, a także procesorem graficznym obsługującym DirectX 11.1, OpenCL 1.2 oraz Open GL 4.0. Nowszą odmianą architektury okazał się Broadwell, który wykorzystuje proces technologiczny równy 14 nanometrów,
 • Skylake – architektura zastępująca Broadwell (nastąpiło to w 2015 roku). Poza wykorzystaniem procesu technologicznego 14 nm, producentom udało się zwiększyć wydajność procesorów nie zwiększając przy tym poboru energii,
 • Kaby Lake – mikroarchitektura, która powstała w 2016 roku i cieszyła się ogromną popularnością. Kontynuowano proces technologiczny 14nm oraz został on usprawniony oraz znacznie poprawiono moc obliczeniową i pobór mocy podzespołów. Poza tym, Kaby Lake współgra z układami graficznymi obsługującymi rozdzielczość 4K. Do tej rodziny należą jeszcze procesory z serii Kaby Lake-X, które różnią się ilością fizycznych rdzeni i wątków procesora.
 • Coffee Lake – jest to najnowsza rodzina procesorów, do której należą najnowsze modele układów. Przeskok technologiczny w stosunku do poprzednika to usprawnienie architektury (litografii) 14nm co pozwoliło na zwiększenie ilości rdzeni i zmniejszenie poboru mocy przy zachowaniu takiej samej lub większej wydajności.

Słownik pojęć - procesory

 • Liczba rdzeni. Bardzo ważna kwestia dlatego, że odpowiada za ilość aplikacji obsługiwanych na raz przez procesor. Została ona już poruszona na początku tekstu. Jeśli zależy nam na układach z największą liczbą rdzeni, powinniśmy celować w modele z rodziny Intel Core i7 oraz i9, zwłaszcza ósmej generacji.
 • Pamięć podręczna. Co to jest pamięć podręczna? Zapisywane są tam różne dane, do których procesor ma bardzo szybki dostęp. Im więcej jest tej pamięci tym lepiej. W przypadku procesorów i3, spotkać możemy się najczęściej z układami które posiadają maksymalnie 8 MB pamięci podręcznej (w modelach ósmej generacji), w serii i5 będzie to maksymalnie 9 MB, w i7 20 MB, a w i9 nawet do 24,75 MB.
 • Częstotliwość taktowanie: Jest to parametr, który pokazuje nam jak szybki jest procesor. Im większe taktowanie tym szybszy jest poszczególny rdzeń procesora. 
 • Karta graficzna. Procesory rodziny Intel Core posiadają wbudowane układy graficzne intel graphics o różnej wydajności. Bardzo dużo różnych modeli procesora posiada tą samą kartę graficzną zintegrowaną. Warto przed zakupem sprawdzić jaką kartę graficzną posiada nasz procesor, jak jest szybka i jakie są jej możliwości.
Jaki dysk wybrać? - Sprawdź w nowym poradniku dotyczącym dysków twardych


}